Rekuperatory

Rekuperator to inaczej centrala wentylacyjna wyposażona w odzysk ciepła. Zapewnia on stałą wymianę powietrza w obiekcie, w którym jest zamontowany. Powietrze zasysane jest z zewnątrz i kierowane do urządzenia, po czym jest nagrzewane i nawiewane do wnętrza obiektu.

„Zużyte” powietrze jest wywiewane z pomieszczeń użytkowych takich jak kuchnia, toaleta, łazienka, garderoba lub korytarz 24h/dobę. W tym samym momencie do salonu, sypialni czy gabinetu pompowane jest świeże powietrze. Cały proces pozwala na uzyskanie wewnątrz budynku miłej atmosfery oraz zmniejszenia kosztów ogrzewania.

co to jest rekuperator

Dlaczego rekuperacja?

Nowoczesne domy charakteryzują się wysoką oszczędnością energii. Jest to spowodowane dobrą jakością materiałów wykorzystywanych do budowy oraz ulepszonej stolarce okiennej. Należy jednak pamiętać, że dobrze ocieplony dom to pewnego rodzaju zamknięty pojemnik, z którego wilgoć nie ma szans się wydostać.
Pierwszym symptomem problemów z wilgocią jest skraplanie się pary wodnej na powierzchni okien. Jeżeli w miarę szybko sytuacja nie zostanie opanowana może dojść do powstawania grzybów w narożach pomieszczeń. Najlepszym sposobem na tego typu problemy jest zamiana wentylacji grawitacyjnej na nowoczesną wentylację nawiewno-wywieną z możliwością rekuperacji.

Montaż tego typu centrali wentylacyjnej jest gwarancją 10 krotnego obniżenia strat ciepła oraz bardzo dużej efektywności pracy. Nasze rekuperatory potrafią odzyskać nawet do 95% ciepła.
Kolejnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z rekuperacji jest brak konieczności budowania kominów wentylacyjnych. Wystarczą tylko kominy spalinowe.

rekuperacja

Zalety rekuperacji

  • Zalety rekuperacji,
  • Ciągła wymiana powietrza,
  • Łatwe pozbycie się przykrych zapachów,
  • Obniżenie kosztów ogrzewania domu o ok 25%,
  • Przy zastosowaniu systemy BYPASS w lato możliwe jest ochłodzenie zbyt nagrzanych pomieszczeń,
  • Możliwość sterowania i ręcznej regulacji procesu wentylacji.

Typy instalacji

Najbardziej znanym systemem instalacji są giętkie rury typu TERMOFLEKS. System ten charakteryzuje się niską ceną, łatwością montażu oraz bardzo małym współczynnikiem hałasu. Niestety, posiada on również kilka wad. Najważniejszymi są brak możliwości czyszczenia oraz dosyć duże opory w przepływie powietrza.

Innym popularnym systemem są sztywne rury SPIRO. Charakteryzują się małymi oporami przy przepływie powietrza oraz możliwością łatwego czyszczenia całej instalacji. Wady to cena oraz dosyć duży poziom hałasu przenoszonego przez instalację ( możliwe jest stosowanie specjalnych tłumików akustycznych).

Ostatni z popularnych systemów to taki, który jest wykonany z rur opartych na tworzywach sztucznych. Bardzo łatwo jest ukryć całą instalację w wylewce lub pod sufitem. Nie ma również problemów, jeżeli chodzi o czyszczenie. Jedyną wadą jest bardzo wysoka cena.

Masz pytania? Chcesz otrzymać spersonalizowaną ofertę i wycenę? Skontaktuj się z nami!